[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
نویسندگان محترم لطفا قبل از ارسال مقاله حتما مشاهده بفرمایید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
1 نتیجه برای دور مچ دست

محمد اسماعیل افضل پور، مجتبی امیرآبادی زاده، طوبی کاظمی،
دوره 9، شماره 17 - ( 1-1396 )
چکیده

مقدمه و هدف: روش های متعددی برای ارزیابی ترکیب بدنی وجود دارد، اما اخیراً اندازه گیری دور مچ دست و دور گردن نیز به عنوان شاخص‏های جدید، برای شناسایی افراد دارای اضافه وزن و کم تحرک مورد استفاده قرار گرفته اند. هدف از این مطالعه تعیین مقایسه دور مچ دست، دور گردن و عوامل خطرزای قلبی- عروقی افراد آماده و غیر آماده از نظر بدنی بود.
روش‌شناسی: جامعه آماری تحقیق حاضر کلیه مردان و زنان 30 تا 40 ساله شهر بیرجند بودند که بعد از دادن فراخوان از میان 130 فرد داوطلب شرکت در تحقیق، تعداد 97 نفر (تعداد 46 نفر مرد و 51 نفر زن) به طور تصادفی انتخاب شدند. با استفاده از پرسشنامه فعالیت بدنی بک، میزان فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان بررسی شد و در ادامه با منحنی راک نقطه برش نمره فعالیت بدنی افراد محاسبه گردید و شرکت‌کنندگان به دو گروه فعال و غیر فعال تقسیم شدند. شاخص‌های قد، وزن، دور مچ دست، دور گردن، دور کمر، دور لگن، شاخص توده بدن و نسبت دور کمر به لگن؛ فشار خون، چربی‌های خون و قند خون آزمودنی‌ها با روش‌های معتبر اندازه‌گیری شدند. در نهایت، نتایج با استفاده از آزمون t مستقل و با نرم‌افزار spss نسخه 22 در سطح معنی‌داری 05/0p< استخراج گردید.
یافته­ها: نتایج نشان داد که WHR (009/0=p)، دور کمر (0001/0=p)، دور باسن (0001/0=p) و BMI (002/0=p) افراد فعال کمتر از افراد غیر فعال بود. با این حال؛ بین دور مچ دست، دور گردن، قند خون ناشتا، کلسترول تام، تری گلیسرید، لیپوپروتئین با چگالی بالا، لیپوپروتئین با چگالی پایین و فشار خون سیستولی و دیاستولی افراد فعال و غیر فعال از نظر بدنی اختلاف معنی‌داری مشاهده نشد (05/0P>).
بحث و نتیجه­گیری: داشتن فعالیت بدنی سبب بهبود ترکیب بدنی می‌شود. هر چند بین شاخص‌های دور گردن و دور مچ دست افراد فعال و غیر فعال از نظر بدنی رابطه معنی‌داری بدست نیامد، بر اساس نتایج بدست‌آمده بر حسب جنسیت، احتمال می‌رود که این دو شاخص بتواند به عنوان یک عامل پیشگویی‌کننده بیماری‌های قلبی- عروقی در جامعه زنان باشد. �، به ویژه در سنین کودکی گردد

صفحه 1 از 1     

Persian site map - English site map - Created in 0.1 seconds with 27 queries by YEKTAWEB 4080