[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
::
اطلاعات نشریه

صاحب امتیاز
دانشگاه حکیم سبزواری 

مدیر مسئول: رویا عسکری

سردبیر: امیرحسین حقیقی

دبیر تخصصی: کیوان حجازی

مدیر اجرایی و ویراستار فارسی: ندا بدری 

کارشناس نشریه
حلیمه وحدت پور

دوره انتشار: دو فصلنامه
زبان: فارسی
شاپای الکترونیکی 

 2228-X723

پست الکترونیک
    sbs.su2010@gmail.com  

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
Google Scholar
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
4 نتیجه برای موضوع مقاله: عمومى

بهروز حیدری، معرفت سیاه کوهیان، علی ضرغامی خامنه،
دوره 7، شماره 13 - ( 2-1394 )
چکیده

مقدمه و هدف: خارمریم گونه‌گیاهی یک یا دوساله از تیره کاسنی است. اثرات دارویی این گیاه به‌دلیل حضور گروهی از فلاونولیگنان‌ها به‌نام سیلی‌مارین است. چنین پیشنهاد شده است که سیلی‌مارین دارای ویژگی‌های ضدالتهابی، ضداکسایشی، پایدارکننده غشاء سلولی و تنظیم­کننده نفوذپذیری سلول بوده و می‌تواند از تظاهرات نامطلوب برخی از شاخص‌های آسیب عضلانی در افراد بیمار و حتی ورزشکاران جلوگیری کند. لذا تحقیق حاضر به‌منظور تعیین تأثیر مصرف سیلی‌مارین بر برخی از شاخص‌های آسیب عضلانی در سرم مردان فعال پس از یک جلسه فعالیت هوازی انجام شد.

روش‌شناسی: 22 مرد فعال (با میانگین سنی 2/11±25/09سال، درصد چربی 1/94±13/56و اکسیژن مصرفی بیشینه 4/88±50/51میلی‌لیتر/کیلوگرم/دقیقه) در قالب طرح‌ نیمه‌تجربی، دو سویه ‌کور و تصادفی در دو گروه همگن 11 نفری (شش میلی‌گرم به ازای هرکیلوگرم از وزن بدن در روز مکمل سیلی‌مارین یا شبه‌دارو) تقسیم شدند. پس از مکمل‌دهی هفت روزه، آزمودنی‌ها فعالیت هوازی شامل؛ دویدن روی نوارگردان با شیب صفر درجه به‌مدت 30 دقیقه با شدت 65-70% ضربان قلب ذخیره را اجرا کردند. تغییرات شاخص‌های آسیب عضلانی (AST، CK و LDH تام سرمی) طی چهار مرحله (حالت پایه، پس از دوره مکمل‌دهی، بلافاصله و 24 ساعت پس از اجرای فعالیت ورزشی) اخذ ‌شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های تحلیل واریانس مکرر بین‌گروهی، پس تعقیبی بونفرونی و تی مستقل در سطح معنی‌داری 0/05بررسی گردید.

یافته‌ها: نتایج بدست آمده حاکی است که30 دقیقه فعالیت هوازی منجر به افزایش معنی‌دار سطوح سرمی آنزیم‌های آسیب عضلانی بلافاصله و 24 ساعته در هر دو گروه می‌گردد (0/05<P). هرچند، دامنۀ تغییرات 24 ساعتۀ تمامی آنزیم‌های عضلانی گروه دریافت­کنندۀ سیلی‌مارین به‌طور‌ معنی‌داری کمتر از گروه دارونما بود (0/05>P).

بحث و نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های حاضر می‌توان چنین نتیجه گرفت که احتمالاً مکمل‌دهی سیلی‌مارین به‌طور معنی‌داری بتواند از آسیب عضلانی ناشی از فعالیت هوازی در مردان فعال بکاهد.


سیده الهام ابوطالبی، پریسا پورنعمتی، توحید همت زاده بدولی،
دوره 19، شماره 19 - ( 1-1397 )
چکیده

مقدمه و هدف: زنان یائسه با مشکلات بسیاری از جمله پوکی‌استخوان روبرو هستند. یکی از راهکارهای پیشگیری از پوکی‌استخوان و عوارض ناشی از آن، شرکت منظم در فعالیت‌های ورزشی است. لذا هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر 16 هفته تمرینات پیلاتس بر تراکم توده‏ استخوانی زنان یائسه بود.
روش‌شناسی: بنابراین 30 نفر از زنان یائسه به عنوان آزمودنی انتخاب‏ شده و به‌ صورت تصادفی به دو گروه کنترل و تمرین تقسیم شدند. گروه تمرین به مدت 16 هفته تمرینات پیلاتس را انجام دادند. از هر دو گروه قبل از تمرین، پس از 8 هفته و پس از 16 هفته تمرین، میزانT- score ، نواحی L1-L4  کمری و گردن استخوان ران توسط دستگاه دانسیومتری (DEXA) Stenosis اندازه ‏گیری شد. برای بررسی داده ­ها از آزمون مقایسه­ ای اندازه­ گیری­ های مکرر با عامل بین‏ گروهی استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج  نشان داد تعامل بین گروه و زمان معنادار می ­باشد (0.05p<). تراکم استخوانی مهره­ های کمری بعد از 8 هفته تمرینات پیلاتس نسبت به قبل از تمرین کاهش یافته، ولی معنادار نبود اما 16 هفته بعد از تمرین، نسبت به 8 هفته بعد از تمرین افزایش معناداری داشت (0.05p<). همچنین این تراکم پس از 16 هفته تمرین نسبت به قبل از تمرین افزایش معناداری را در تعامل با گروه کنترل نشان داد (0.05p<). در تراکم گردن استخوان ران نیز نتایج مشابهی با مهره­ های کمری دیده شد.
بحث و نتیجه­ گیری: به نظر می ­رسد اجرای تمرینات پیلاتس توسط زنان یائسه، در طولانی مدت تاثیر قابل ملاحظه­ ای در تراکم توده استخوانی دارد. بنابراین می­ توان شیوه تمرینی پیلاتس را روش تمرینی مناسبی برای زنان یائسه توصیه کرد.


حسین ابطحی ایوری، محمد اسماعیل افضل پور، رومینا عباس زاده،
دوره 19، شماره 19 - ( 1-1397 )
چکیده

مقدمه و هدف: فعالیت ورزشی حاد باعث تولید رادیکال‌های آزاد و آسیب به بافت‌های بدن می‌شود؛ با وجود این، استفاده از مکمل‌های آنتی‌اکسیدانی می‌تواند این تغییرات را تعدیل کند. از این رو هدف مطالعه حاضر بررسی تاثیر مکمل‌یاری کوتاه‌مدت سلنیوم بر پراکسید هیدروژن (H2O2) و گلوتاتیون (GSH) سرم دانشجویان پسر غیرفعال به دنبال فعالیت حاد هوازی وامانده‌ساز بود.
روش‌شناسی: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه تجربی با طرح متقاطع می‌باشد که در سال 1397 در آزمایشگاه دانشگاه بیرجند انجام شد. ده دانشجوی پسر غیرفعال سالم با میانگین سنی 0/84±18.6 سال و شاخص توده بدنی 3.61±38.21 کیلوگرم بر متر مربع به طور تصادفی برای شرکت در این پژوهش انتخاب شدند. این گروه 10 نفره به طور متقاطع در چهار مرحله مداخله به عنوان گروه‌های کنترل، فعالیت، مکمل، و فعالیت+ مکمل؛ شرکت نمودند. پروتکل تمرینی هوازی اجرا شده، آزمون استاندارد بروس بود. آزمودنی‌ها پس از اجرای آزمون بروس، به مدت 14 روز مکمل سلنیوم (200 میکروگرم/روز) را به صورت کپسول دریافت نمودند و در انتهای این دوره، مجددا آزمون مزبور به اجرا درآمد. نمونه‌های خونی بلافاصله پس از مداخله از ورید بازویی گرفته و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نرمال بودن توزیع داده‌ها با آزمون شاپیروویلک، اختلاف درون گروهی با استفاده از آزمون آنالیز واریانس اندازه‌های تکراری نوع یک و اختلاف بین گروهی با آزمون t همبسته در سطح معنی‌داری 0/05>p مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: به دنبال تمرین حاد هوازی وامانده‌ساز، سطوح سرمی H2O2به طور معنی‌داری (0.01=p) افزایش یافت، در حالی که پس از 14 روز مکمل‌یاری سلنیوم، سطوح این شاخص به طور معنی‌داری (0.001=p) کاهش پیدا کرد. از طرف دیگر؛ سطوح سرمی GSH به دنبال تمرین حاد هوازی و مکمل‌یاری سلنیوم، تغییر معنی‌داری نکرد (0.27=p). 
بحث و نتیجه­ گیری: تمرین حاد هوازی وامانده‌ساز استرس اکسیداتیو نسبی ایجاد کرد، اما مصرف کوتاه‌مدت مکمل سلنیوم توانست این وضعیت را تعدیل نماید.


دکتر عباس صارمی، دکتر حسن خلجی، دکتر محمد پرستش، خانم فاطمه سلطانی،
دوره 21، شماره 21 - ( 1-1398 )
چکیده

مقدمه و هدف: اختلال عملکرد جنسی در زنان شایع است و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر تمرین در آب و مصرف رازیانه بر ابعاد مختلف عملکرد جنسی و سطح استرادیول در زنان بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه نیمه تجربی با طرح پیش آزمون- پس آزمون، 30 زن 40-20 ساله به طور تصادفی به سه گروه اصلی تمرین - دارونما، تمرین - مکمل و کنترل تقسیم شدند. تمرین در آب با شدت متوسط، سه روز در هفته و به مدت 8 هفته انجام شد. شرکت کنندگان در گروه رازیانه دو بار در روز به مدت 8 هفته کپسول خوراکی حاوی 100 میلی­ گرم رازیانه و زنان گروه دارونما همان کپسول دارونما را که حاوی 100 میلی گرم روغن آفتابگردان بود، دریافت کردند. شاخص عملکرد جنسی زنان (FSFI) و نمونه خونی 48 ساعت قبل و بعد از آخرین جلسه تمرین ورزشی جمع آوری شد. استرادیول با استفاده از روش الایزا ارزیابی شد. داده‌ها با استفاده از آنالیز واریانس با اندازه‌گیری مکرر و نرم افزار SPSS نسخه 21 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نمره کل FSFI  (P=0.01) در گروه تمرین- دارونما نسبت به گروه کنترل به طور معنی‌داری بهبود یافت. علاوه بر این، عملکرد جنسی (0.01=P) و سطح استرادیول (0.02=P) در گروه تمرین- مکمل نسبت به گروه تمرین - دارونما به طور معنی‌داری بهبود یافت.
بحث و نتیجه‌گیری: ترکیب تمرین در آب با مصرف رازیانه ممکن است باعث افزایش سطح استرادیول و بهبود عملکرد جنسی در زنان شود.


صفحه 1 از 1     

Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4447