[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
4 نتیجه برای تحلیل سلسله مراتبی

عزت‌ اله قنواتی، فاطمه دلفانی گودرزی،
دوره 1، شماره 1 - ( 1-1392 )
چکیده

از تبعات رشد روز افزون جمعیت در ایران و دیگر کشور‌ها، وسعت یافتن سطوح انواع کاربری‌های شهری، مسکونی و صنعتی است که به ضرر اراضی کشاورزی می‌باشد. فرایند تخصیص زمین به کاربری‌‌های مناسب، تلاشی است برای ایجاد چارچوبی که طی آن بتوان برای رسیدن به راه حل بهینه اقدام کرد. با توجه با این‌که برنامه‌ریزی کاربری زمین به استفاده‌ی مطلوب و بهینه از زمین مربوط می‌شود، بدیهی است که اطلاعات مربوط به ژئومورفولوژی و سایر علوم زمین، می‌تواند عنصر مهمی در تنظیم طرح‌‌ها‌ی برنامه‌ریزی باشد.در این پژوهش سعی شده است با شناسایی ویژگی‌های محیطی، خصوصاً ویژگی‌های ژئومورفولوژیکی و ارزیابی آن، مکان‌های بهینه برای توسعه شهری مشخص شود. برای ارزیابی از 13 شاخص استفاده شده که با استفاده از تلفیق دو مدل منطق فازی و AHP ، ابتدا هر کدام از لایه‌‌ها در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی فازی شدند و بعد از ضرب وزن لایه‌‌های حاصل از AHP در هر کدام از لایه‌‌ها، عملگر ضرب، جمع فازی و گامای فازی اجرا شد. در نهایت گامای بهینه در GIS به 5 کلاس تناسب تقسیم‌بندی شد و مشخص شد که 8/46 در صد منطقه مورد مطالعه ( 804) در کلاس تناسب کم قرار دارد و 3/28 درصد از منطقه ( 5/486) در کلاس تناسب زیاد قرار می‌گیرد.مناسب‌ترین پهنه‌‌ها برای توسعه‌ی شهری مناطق مرکزی به سمت شمال می‌باشد، و نامناسب‌ترین پهنه‌‌ها در بخش غربی، شمال غربی، شرق و در بعضی قسمت‌های جنوبی شهرستان می‌باشد.
علیرضا تقیان ، حمیده غلام حیدری،
دوره 1، شماره 2 - ( 7-1392 )
چکیده

پدیده های طبیعی در مکان گزینی، گسترش و توسعه فیزیکی شهر ها تاثیر بسزایی دارد. هدف این پژوهش تعیین پتانسیل ها و موانع گسترش شهر یاسوج است. مواد مورد استفاده شامل نقشه های توپوگرافی، کاربری اراضی، زمین شناسی و مدل رقومی ارتفاعی ایران (DEM ) می باشد. از بررسی های کتابخانه ای نیز برای تکمیل داده ها استفاده شد. تعیین تناسب زمین از طریق نه معیار مشتمل بر ارتفاع، شیب، جهت شیب، لیتولوژی، واحد های اراضی، فاصله از آبراهه (حریم رودخانه ها)، لرزه خیزی، فاصله از مرکز شهر، پوشش/ کاربری زمین با روش فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) توسط نرم افزار EXPERT CHOICE و تهیه نقشه و پهنه بندی نیز در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی، نرم افزار ARCMAP صورت گرفت تناسب زمین برای توسعه کالبدی به پنج طبقه بسیار مناسب، نسبتا مناسب، متوسط، نسبتا نا مناسب و بسیار نامناسب تقسیم شد و نقشه پهنه بندی آن تهیه گردید. نتایج نشان می دهد که تنها 19.5 درصد از دشت یاسوج که خود 129.2 کیلومتر مربع مساحت دارد در کلاس بسیار مناسب و 46.3 کیلومتر مربع در کلاس نسبتا مناسب قرار گرفته است.
نظام اصغری پور دشت بزرگ، محمدرضا ثروتی، سیاوش شایان، پرویز کردوانی،
دوره 2، شماره 3 - ( 1-1393 )
چکیده

چکیده قرار داشتن دو سوم وسعت کشور ایران در نواحی خشک و بیابانی و تنوع عوارض ژئومورفولوژیکی در این نواحی لزوم توجه به این عوارض را نشان می‌دهد. یکی از این عوارض متنوع و با اهمیت مخروط افکنه است که بدلیل تخلخل زیاد از جنبه تشکیل و تغذیه طبیعی سفره های آب زیرزمینی دارای اهمیت فراوان می باشد وگسترش تمدن ها و مناطق مسکونی را در حاشیه خود با بهره برداری از این منابع آبی بوسیله حفر قنات و چاه به دنبال داشته است از سوی دیگر برداشت بی رویه از این سفره های آب زیرزمینی، باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی شده است. تغذیه مصنوعی آبخوان ها به روش پخش سیلاب راهکاری است که با آن می توان حجم مخزن آب زیرزمینی را افزایش و روند افت سطح آن را کاهش داد. در این پژوهش با تلفیق سیستم اطلاعات جغرافیایی و روش فرایند تحلیل سلسله مراتبی ، مناسب ترین عرصه ها برای تغذیه مصنوعی درمنطقه آبید- سربیشه گتوند شناسایی و میزان انطباق این مناطق با لندفرمهای ژئومورفولوژی مورد بررسی قرارگرفت. بدین منظور، ابتدا هفت عامل موثر در تغذیه مصنوعی شامل- شیب، نفوذپذیری، کیفیت سیلاب، ضخامت آبرفت، قابلیت انتقال، تراکم زهکشی و کاربری اراضی- در محیطGIS آماده سازی و با روش تحلیل سلسله مراتبی وزن دهی شد. سپس با استفاده از توابع تحلیلیGIS و وزن های اکتسابی هر لایه، نقشه عوامل موثر با همدیگر تلفیق و نقشه نهایی در چهار طبقه تناسب بالا تا نامناسب تهیه گردید. سپس نقشه لندفرمهای ژئومورفولوژی منطقه تهیه و بر مکان یابی انطباق داده شد. نتایج این تحقیق نشان داد عرصه های دارای تناسب بالا جهت تغذیه مصنوعی آب زیرزمینی با سطح مخروط افکنه به میزان 58 درصد، دشت 22 درصد و با سطوح پدیمنتی 13 درصد همپوشانی دارند.


ملیحه محمدنیا، ابوالقاسم امیراحمدی، لیلا سلگی،
دوره 3، شماره 5 - ( 1-1394 )
چکیده

حرکات دامنه‌ای و زمین‌لغزش‌ها از جمله مخاطرات نواحی کوهستانی می‌باشد که هر ساله خسارات زیادی بر پیکره‌ اقتصاد کشور وارد می‌کند. در سال‌های اخیر عوامل طبیعی و انسانی باعث تشدید خسارت‌های ناشی از زمین‌لغزش‌ها شده است. یکی از راهکارهای کاهش خسارات ناشی از زمین‌لغزش‌ها دوری جستن از مناطق خطر است. بدین منظور ضرورت ایجاب می‌کند، نقشه پهنه‌های خطر برای این مناطق تهیه گردد تا هرگونه ساخت و ساز و توسعه بر اساس آن انجام پذیرد. هدف اصلی این پژوهش، شناسایی عوامل موثر بر وقوع زمین‌لغزش‌های حوضه دررود و ارزیابی مناطق دارای پتانسیل زمین‌لغزش جهت تهیه نقشه پهنه بندی با استفاده از روش نسبت فراوانی و فرایند تحلیل سلسله مراتبی می-باشد. در این راستا ابتدا ده عامل موثر در بروز لغزش در منطقه شناسایی و با استفاده از نرم افزار Arc GIS رسترها تهیه و کلاس بندی گردید. اوزان معیارها با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی و اوزان زیرمعیارها با استفاده از روش نسبت فراوانی تعیین و نقشه حساسیت زمین‌لغزش تهیه گردید. نقشه تهیه شده با استفاده از منحنی ROC صحت سنجی و مشخص گردید که نقشه تهیه شده با سطح زیر منحنی 81/0 دارای قدرت پیش‌بینی خیلی خوب در برآورد خطر لغزش می‌باشد. شیب 40 تا 60 درجه، دامنه های مقعر، ارتفاعات کمتر از 2000متر، محدوده های بارشی بین 300-330 میلی-متر، فواصل100-200 متری از آبراهه، 0-100 متری از جاده، 100-200 متری از گسل، دامنه‌های شمال‌شرق و باغات بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است. همچنین عوامل جهت شیب، کاربری اراضی و فاصله از جاده به عنوان موثرترین عوامل شناسایی گردید.صفحه 1 از 1     

ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.26 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4080