[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..

جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای ریاهی

مجتبی یمانی، افسانه اهدائی، سمانه ریاهی،
دوره 2، شماره 3 - ( سال دوم، شماره سوم، بهار و تابستان 1393 )
چکیده

ژئومورفوتوریسم، از حوزه‌ی مطالعات علوم زمین و مطالعات گردشگری است و شاخه‌ای از اکوتوریسم محسوب می‌شود که در آن بیشتر زیبایی‌های ژئومورفولوژیکی و زمین شناختی، مورد توجه گردشگر قرار دارد. دره‌ی الموت از جمله مناطقی است که علاوه بر آثار فرهنگی دارای پدیده‌های طبیعی متنوعی است و هر یک از آنها به تنهایی قادر هستند گردشگران بیشماری را به خود جذب کنند. در این پژوهش، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، نقشه‌های زمین‌شناسی و نیز مطالعات میدانی، تعدادی از لندفرم‌های دره‌ی الموت که دارای جاذبه-های ژئوتوریستی بیشتری هستند، شناسایی شده و توانمندی آنها بر اساس دو مدل کومانسکو و امری‌کاظمی مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج نشان می‌دهد که تمامی لندفرم‌های مورد مطالعه، اهمیت منطقه‌ای و برخی نیز اهمیت ملی دارند. همچنین ویژگی‌های منحصر به فرد زمین‌باستان‌شناختی قلعه و صخره‌ی حسن صباح به آن ارزش بین‌المللی نیز داده است. از سویی ماهیت غالب لندفرم‌های مورد مطالعه در ارتباط با زمینه های محیط زیست و طبیعت گردی است. همچنین بر اساس روش کومانسکو، ویژگی‌های زیبایی شناختی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی لندفرم‌ها، مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که دریاچه‌ی اوان به دلیل تنوع ژئومورفولوژیکی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، ارزش بالای علمی و فرهنگی، بیشترین پتانسیل در جهت فعالیت‌های ژئوتوریسم را داشته و پس از آن به ترتیب قلعه و صخره‌ حسن صباح، الموت رود، دره‌ی گرماگلو، صخره‌های اندج و آبشار گرمارود در رتبه‌های بعدی قرار می گیرند.


حمیده افخمی، سمانه ریاهی، افسانه اهدایی، حسین روستا،
دوره 2، شماره 4 - ( سال دوم، شماره چهارم، پاييز و زمستان 1393 )
چکیده

حوزه قلعه‌گنج واقع در شهرستان کهنوج استان کرمان، از جمله مناطقی است که تحت تاثیر دو نوع فرسایش آبی و بادی می‌باشد. در این تحقیق با استفاده از مدلMPSIAC به برآورد میزان فرسایش آبی و مدل IRIFR به برآورد میزان فرسایش بادی پرداخته ‌شده‌ است. یافته‌های فرسایش بادی نشان می‌دهد که بیشترین مساحت منطقه شامل کلاس فرسایشی بادی زیاد ( %83/41) و متوسط (%4/43) می‌باشد و مناطق مسکونی و آبادی‌های موجود در منطقه نیز از خسارات و خطرات آن در امان نبوده و پیشروی تپه-های ماسه‌ای به سمت آبادی‌ها و اراضی کشاورزی منجر به ایجاد خسارات به اهالی منطقه شده است. فرسایش آبی شکل دیگری از فرسایش در حوزه می باشد. عواملی از جمله میانگین بارندگی سالانه(35/190 میلی‌متر) و واحدهای زمین‌شناسی زمینه‌ی این نوع فرسایش را فراهم کرده است. اگرچه میزان رسوب ناشی از فرسایش آبی برای برخی رخساره‌ها زیاد، ولی برای کل حوزه( با توجه به وسعت زیاد آن) میزان رسوب ویژه، کم(90/17 مترمکعب در کیلومتر مربع در سال) برآورد شده است. اجرای عملیات فیزیک و شیمیایی (مالچ‌پاشی)، کنترل هرز آب، نهال کاری، تولید نهال، باد شکن بیولوژیک و ساماندهی و مدیریت چرای دام نیز از مهمترین عملیات بیابانزدایی می‌باشد که در منطقه قلعه گنج پیشنهاد می‌شود..


احمد نوحه گر، حسین روستا، سمانه ریاهی، حسن بهنام مرشدی،
دوره 3، شماره 5 - ( سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان 1394 )
چکیده

ژئوپارک­­­‌ها توانایی بالایی در زمینه­ی جذب ژئوتوریست دارند. جزیره­ی قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره­‌ی خلیج فارس دارای پتانسیل­های اکوتوریسمی بالایی است که ژئوپارک قشم، به‌عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه با میراث زمین­شناسی­ خاص­ و نادر با ­اهمیت بین­المللی در این جزیره واقع شده است. در این نوشتار پتانسیل­های ژئوموفوتوریستی ژئوپارک قشم مورد ارزیابی قرار گرفته است. بر همین اساس، هدف از این نوشتار، شناسایی و تشریح ژئوپارک قشم به‌عنوان تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه به ‌عنوان یک ارزش ژئوتوریستی و نیز تحلیل پتانسیل­های ژئوتوریسمی آن با استفاده از روش پرالونگ است. در همین راستا بر آن شدیم که با مطالعه و معرفی ژئوپارک قشم به‌عنوان یک جاذبه و پتانسیل ژئوتوریستی گامی در جهت توسعه­ی گردشگری برداشته شود. برای تشریح این ژئوسایت­ها از نقشه­های توپوگرافی و زمین­شناسی، تصاویر ماهواره­ای و مطالعات میدانی و برای ارزیابی میزان توانمندی ژئومورفوتوریستی این ژئوسایت­ها، از روش پرالونگ استفاده شده است. نتایج حاصل‌شده نشان می­دهد که دره­ی ستارگان با میانگین ارزش گردشگری 0/77 و میانگین ارزش بهره­وری 0/68 دارای بالاترین ارزش ژئومورفوتوریستی است. ازنظر میانگین ارزش گردشگری تمامی ژئوسایت­های موردمطالعه امتیاز بالایی کسب کردند که این امر حاکی از این است که ژئوسایت­ها در زمینه­ی زیبایی ظاهری، ارزش علمی، تاریخی- فرهنگی­ و اقتصادی­­- اجتماعی، پتانسیل بالایی در زمینه‌ی ژئوتوریسم دارند. نبود زیرساخت­ها عامل اصلی گسترش نیافتن این ژئوسایت­­­ها است و با سامان­دهی و مدیریت ژئوسایت­ها مسیر گسترش ژئوتوریسم ژئوپارک قشم هموار می­گردد. ​


صفحه 1 از 1     

ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3862