[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
5 نتیجه برای کرم

امیر کرم، امیر صفاری، رامین حاتمی ‌فرد، عباسعلی نوری،
دوره 1، شماره 2 - ( سال اول، شماره دوم، پاییز و زمستان 1392 1392 )
چکیده

یکی از انواع بلایای طبیعی که هر ساله خسارات جانی و مالی فراوانی را بر زندگی انسان‌ها وارد می‌نماید پدیده زمین لغزش است. در واقع دفع و یا کاستن از خسارات این پدیده، مستلزم وقت و هزینه فراوان‌ می‌باشد. از آن جایی که پیش‌بینی زمان دقیق وقوع زمین لغزش از توان علمی انسان خارج می‌باشد؛ لذا، با شناسایی مناطق مستعد زمین لغزش و رتبه‌بندی آنها می‌توان تا حدودی از خطرات ناشی از رخداد این پدیده جلوگیری نمود. هدف از این پژوهش شناسایی عوامل مؤثّر در زمین‌لغزش‌ و پهنه‌بندی شهرستان خرم‌آباد به لحاظ وقوع این رخداد، با استفاده از مدلOWA-AHP و تکنیک GISمی‌باشد. به این منظور، ابتدا با توجّه به موقعیّت زمین‌لغزش‌های به وقوع پیوسته، نتایج سایر محققین و نظرات کارشناسانه، 5 معیار و 13 زیرمعیار جهت این مهم شناسایی شد. سپس با استفاده از مدلOWA-AHP عوامل مربوط مورد ارزیابی قرار گرفته و تعیین وزن گردید. پس از تعیین وزن اهمیّت معیارها، وزن رتبه‌ها به وسیله کمیّت سنج‌های زبانی فازی به دست آمد. در پایان لایه‌های رستری عوامل، در محیط نرم‌افزار Arc GIS تهیه و تلفیق گردید. جهت تایید نتایج، مدل پیش‌بین ارایه شده با رخدادهای مشاهده شده، مورد ارزیابی مقایسه‌ای قرار گرفت. نتایج نشان می‌دهد که در بین عوامل مؤثّر ، معیارهای هیدرولوژی و زمین‌شناسی به عنوان مهم ترین عوامل در ایجاد زمین-لغزش در منطقه مطالعاتی می‌باشند. نتایج حاصل از تلاقی نقشه پهنه‌بندی خطر زمین‌لغزش با نقشه پراکنش زمین‌لغزش‌ها موجود در شهرستان خرم‌آباد نشان می‌دهد که پهنه‌های خطر زیاد 42/24 درصد و خطر خیلی زیاد 52/16 درصد از مساحت کلّ منطقه را به خود اختصاص داده، با این وجود بیش از 65 درصد از سطح لغزش‌های منطقه در این پهنه‌ها رخ داده است. بنابراین، مدل OWA-AHP توانایی بالایی در تعیین پهنه‌های با ریسک زمین‌لغزش را دارد.
امیر کرم، فریده صفاکیش، طیبه کیانی،
دوره 2، شماره 3 - ( سال دوم، شماره سوم، بهار و تابستان 1393 )
چکیده

جهانی که در آن زندگی می کنیم، مرتبا در حال تغییر و تحول می باشد. عوامل مؤثر در تغییر و تحولات پدیده ها و عوارض سطح زمین را می توان به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم کرد. پدیده های طبیعی و انسانی در مکان گزینی و توسعه فیزیکی شهرها نقش بسزایی دارند. با توجه به اینکه در گذشته در مکان گزینی شهرها بیشتر به مطالعات انسانی و اجتماعی اکتفا می شد، لازم است علاوه براین مطالعات، به پژوهشهای ژئومورفولوژیکی و محیط فیزیکی شهرها نیز توجه خاصی شود چون ویژگی های ژئومورفیک و توپوگرافیک یک مکان جغرافیایی نه تنها در پراکندگی ویا تجمع فعالیتهای انسانی موثر است، بلکه در نهایت یکی از عوامل موثر در شکـل و سیمـای فیزیکـی ساختهـای فضـایی نیز به شمار می آید و غفلت از این عوامل خسارات هنگفتی را برای شهرها در پی خواهد داشت و توسعه شهرها و سکونتگاه ها به گونه ای صورت خواهد گرفت که محدودیتهای طبیعی و اکولوژیکی مانع از استمرار فعالیتها شده و عملاً بسیاری از سرمایه گذاری های انجام شده به هدر خواهد رفت، به بیانی دیگر توسعه مناسب شهری هنگامی محقق می شود که از سرزمین به تناسب قابلیتهای آن استفاده گردد. بر این اساس شناسایی پتانسیل های سرزمین پیش از استقرار بر روی آن و بارگذاری کاربریها و فعالیتهای شهری بسیار حائز اهمیت است. بنابراین از آنجایی که حفظ ترکیب فیزیکی متعادل و موزون شهر مستلزم مدیریت و برنامه ریزی صحیح آن است این دلایل ما را بر آن داشت تا برای پتانسیل یابی مناطق مستعد توسعه آتی شهر داریون با استفاده از مدل تاپسیس و فاکتورهای مؤثر مانند کاربری اراضی، فاصله از معابر اصلی، فاصله از رودخانه، فاصله از شهر، فاصله از روستا، زمین شناسی، خاک، ارتفاع، شیب و مناطق خفاظت شده به این پژوهش بپردازیم. و با وزن دهی مناسب به معیارها، اهمیت و جایگاه هر معیار و میزان نقشی که در توسعه دارد را مشخص کنیم، در نهایت پس از همپوشانی لایه ها،5 منطقه به دست آمد و از این میان حدود 62 درصد معادل 93542.5 کیلومتر در کلاسی با تناسب زیاد و بسیار زیاد قرار گرفته است. بنابراین مشخص گردید که به جزء مساحتی کمتر از یک سوم منطقه، سایر نواحی شهر با محدودیت اکولوژیک عمده ای روبرو نیستند. 


امیر کرم، سعید رحیمی هرآبادی، مهدی حیدری نسب،
دوره 2، شماره 4 - ( سال دوم، شماره چهارم، پاييز و زمستان 1393 )
چکیده

فرایندها و پدیده‌های ژئومورفیک نشان دهنده‌ی ارتباط بین دینامیک درونی و بیرونی و نیز مقاومت‌ زمین‌ ‌(لیتولوژی و ساختمان) هستند، که در طول فضا و زمان عمل می‌کنند. تغییرات نیروها و مقاومت‌ها در طول زمان و فضا موجب جابه‌جائی مواد زمین شناسی و پیدایش فرایندهای و اشکال ناهمواری محیط‌های ژئومورفیک می‌شوند. بر این اساس اشکال و فرایندهای حاکم بر سطح زمین، از پیچیدگی و گستردگی فراوانی برخوردار است. مقیاس‌های ژئومورفیک بازنمایی فرایندها و پدیده‌های ژئومورفیک هستند که در گستره فضا و زمان تعریف می‌شوند. که در سیستم‌های محیطی اثرگذار هستند. در این ارتباط سیستم‌های ساحلی به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و دینامیک ترین سیستم‌های محیطی به عنوان یک محیط میانی دو سیستم متقابل دریا و خشکی تعریف میشود که به طور متقابل عملکرد فرسایش و رسوب در واکنش به متغیرهای بیرونی را به همراه دارد که ناشی از عوامل طبیعی و آنتروپوژنتیک ناشی می‌شود و هریک در دامنه‌ای از مقیاس‌های فضایی و زمانی متفاوتی عمل می‌کند. در این مقاله با طرح مساله مقیاس، اهمیت و طبقه‌بندی آن، تلاش شده است مقیاس فضایی زمانی و فضائی در سیستم‌ها و فرایند ساحلی و نیز کاربرد آن در مدیریت محیط مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا اقدام به طبقه‌بندی فرایندهای ساحلی مطابق با مقیاس های فضایی و فضائی شد. نتایج نشان داد شناخت مقیاس‌های زمانی و فضایی در فرایندها و فرم‌های ساحلی نقش برجسته‌ای را در مدیریت محیط و برنامه ریزی از قبیل تهیه نقشه‌های مخاطرات ژئومورفیک ساحلی و نیز واکنش سنجی سیستم‌های ساحلی خواهد داشت. زیرا دامنه‌ی زمانی و فضائی اثرگذاری انواع فرم‌ها و فرایندهای ساحلی با یکدیگر متفاوت است و از این رو‌ در برنامه‌ریزی‌های محلی، منطقه‌ای و ملی ضروری است برنامه‌ریزی‌های مقابله با فرایندها مطابق با مقیاس آن‌ها تعریف شود.


علی احمدآبادی، امیر کرم، محسن پوربشیر،
دوره 3، شماره 5 - ( سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان 1394 )
چکیده

نقشه های پتانسیل تولید رواناب در مطالعات هیدروژئومورفولوژی دارای کاربردهای مختلفی شامل شناسایی قابلیت سیل خیزی، تولید رسوب و شرایط غالب فرسایشی می باشد. غالبا حوضه های آبریز فرعی، بعنوان واحد مطالعاتی برای این منظور بکار گرفته شده است اما زیرحوضه ها شرایط همگونی از نظر پوشش گیاهی و شرایط توپوگرافی برای محاسبه قابلیت تولید رواناب ندارد. در این تحقیق، با یک رویکرد جدید، واحدهای پاسخ هیدرولوژیک(HRU) بعنوان واحد کاری معرفی گردیده و برای حوضه آبریز قره سو شناسایی و استخراج شده است و همچنین قابلیت تولید رواناب برای هر واحد بطور جداگانه محاسبه شده است. قابلیت تولید رواناب با استفاده از روش سرویس حفاظت خاک(SCS) انجام گرفته است. نتایج تحقیق 16 واحد پاسخ هیدرولوژیک را برای حوضه آبریز قره سو نشان می دهد که هر واحد دارای شرایط همگون ژئومورفولوژی، توپوگرافی و پوشش گیاهی است. همچنین هشت واحد پاسخ هیدرولوژیک به دلیل پتانسیل بالای تولید رواناب، دارای فرآیندهای غالب کاوشی آب و پدیده آبشستگی تشخیص داده شد که در این بین نوع کاربری زمین نقش به سزایی دارد. به نظر می رسد استفاده از واحد پاسخ هیدرولوژیک، بعنوان یک واحد کاری در شناسایی دقیق تر قابلیت تولید رواناب و شرایط فرسایش حوضه موثر بوده است.
عزت ا... قنواتی، امیر کرم، سعیده فخاری، محسن رضایی عارفی، مرضیه آقا علیخانی،
دوره 3، شماره 5 - ( سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان 1394 )
چکیده

ژئومورفوسایت‌ها ازجمله مفاهیم جدیدی هستند که بر مکان‌های ویژه‌ی گردشگری تأکید دارند و از ارزش‌های علمی، اکولوژیکی، فرهنگی، زیبایی و اقتصادی به‌صورت توأم برخوردار می‌باشند. دماوند ازجمله مناطقی است که دارای جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فردی در سطح کشور است. ازآنجاکه یکی از گام‌های اساسی توسعه‌ی منطقه‌ی دماوند، زیرساخت‌های گردشگری آن است؛ بنابراین در این نوشتار تلاش شده است با استفاده از روش رینارد توانمندی‌های گردشگری 16 ژئومورفوسایت نمونه‌ی دماوند مورد ارزیابی قرار گیرد. در این راستا با بهره‌گیری از پیمایش میدانی، دو معیار اصلی شامل ارزش علمی و مکمل مورد ارزیابی قرار گرفته است. در این روش، ارزش علمی متشکل از عیار حفاظتی، کمیابی، شاخص بودن و ارزش‌های جغرافیای دیرینه و عیار مکمل شامل ارزش‌های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، زمین تاریخی و اقتصادی است. نتایج نشان داد از میان ژئومورفوسایت‌های موردمطالعه آتشفشان دماوند با امتیاز 8/3 و 5/3 و چشمه اعلا با امتیاز 4 و 3/3 از مجموع حداکثر امتیاز نهایی برای هرکدام از عیارهای علمی و مکمل، در اغلب عیارسنجی‌ها، بالاترین امتیاز را در میان سایر ژئومورفوسایت‌ها کسب نموده‌اند، کم‌ترین امتیاز نیز مربوط به سایت معادن پوکه با امتیاز 8/1 و 3/2 که از مجموع امتیاز نهایی برای هرکدام از عیار عیارهای علمی و مکمل، در اغلب عیارسنجی‌ها، پایین‌ترین امتیاز را در میان سایر ژئومورفوسایت‌ها کسب نموده است. درنتیجه این موضوع زمینه‌ساز برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری از قابلیت‌های ژئومورفوسایت‌های این منطقه به‌منظور دست‌یابی به توسعه‌ی پایدار گردشگری را ارائه می‌دهد؛ زیرا این‌گونه روش‌ها با دیدگاه‌های جامع تمامی ابعاد گردشگری پایدار را متناسب با توانمندی‌های آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌دهد.صفحه 1 از 1     

ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419