[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..

جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای احمدی

مریم بینقی، کاظم علی آبادی، ابوالقاسم امیراحمدی،
دوره 2، شماره 3 - ( سال دوم، شماره سوم، بهار و تابستان 1393 )
چکیده

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از داده­های حاصل از سنجنده­های چند طیفی و فراطیفی، روش­های نوین و پیشرفته‌تر آنالیز تصاویر سنجش از دور به منظور استخراج اطّلاعات دقیق‌تر از داده­های چند طیفی و فراطیفی مورد توجّه قرار گرفته است. یکی از آنالیزهایی که بر روی تصاویر فراطیفی انجام می‌شود، "آشکارسازی هدف" است. روش‌های آشکارسازی هدف در تصاویر فراطیفی، به طور معمول بر اساس ویژگی­ها و اطلاعات طیفی صورت می‌گیرد. در این مقاله از تصویر چند طیفیLISSIII  جهت آشکارسازی طیفی هدف با به کارگیری روش تبدیل کسر کم­ترین نویزMNFو روش فیلتر تنظیم پیکسل­های مخلوط همسانMTMFاستفاده شده است. الگوریتمMNF  دو عمل حذف همبستگی و افزونگی بین باندها و دیگری حذف نویز از تصاویر را به صورت هم­زمان انجام می‌دهد، سپس الگوریتم MTMF در مرحله­ی بعد بر روی تصویر با نویز و وابستگی طیفی کاهش یافته، پیاده‌سازی شد. نتایج ارزیابی‌ها نشان داد که، مقادیر مثبت کاذب، نقش مؤثّری در بهبود یا عدم بهبود دقّت طبقه­بندی در آشکارسازی تپه‌های ماسه­ای ایفا می­کند با حذف مقادیر مثبت کاذب در این روش نتایج قابل قبول­تری نسبت به روش طبقه‌بندی تصاویر حاصل شد و مشخص گردید که روش MTMF نسبت به روش طبقه‌بندی تصاویر از دقت بیش­تری برخوردار بوده و روش مناسبی برای شناسایی تپه‌های ماسه‌ای می‌باشد. اختلاط عوارض ماسه­ای با هم و با سایر پدیده­های دیگر نظیر پوشش گیاهی نیز باعث کاهش دقت این الگوریتم می­شود. بنابراین آشنایی با عوارض ژئومورفولوژی، وضعیت پوشش گیاهی و زمین­شناسی منطقه­ی مطالعاتی باعث کاهش میزان خطا در این الگوریتم‌ها و افزایش میزان دقت خواهد شد. پیاده­سازی الگوریتم MTMF و MNF بر روی تصاویر فراطیفی نیز نتایج بهتر و مقبول­تری نسبت به تصاویر چند طیفی به همراه خواهد داشت. نظر به این­که تعداد باندهای تصاویر LISSIII کم می­باشد و متد MNF برای تصاویر فراطیفی طراحی گردیده است؛ در این مطالعه نیز، این متد در آشکارسازی تپه­های ماسه­ای، نقش خوبی را ایفا نموده است.


ملیحه محمدنیا، ابوالقاسم امیراحمدی، لیلا سلگی،
دوره 3، شماره 5 - ( سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان 1394 )
چکیده

حرکات دامنه‌ای و زمین‌لغزش‌ها از جمله مخاطرات نواحی کوهستانی می‌باشد که هر ساله خسارات زیادی بر پیکره‌ اقتصاد کشور وارد می‌کند. در سال‌های اخیر عوامل طبیعی و انسانی باعث تشدید خسارت‌های ناشی از زمین‌لغزش‌ها شده است. یکی از راهکارهای کاهش خسارات ناشی از زمین‌لغزش‌ها دوری جستن از مناطق خطر است. بدین منظور ضرورت ایجاب می‌کند، نقشه پهنه‌های خطر برای این مناطق تهیه گردد تا هرگونه ساخت و ساز و توسعه بر اساس آن انجام پذیرد. هدف اصلی این پژوهش، شناسایی عوامل موثر بر وقوع زمین‌لغزش‌های حوضه دررود و ارزیابی مناطق دارای پتانسیل زمین‌لغزش جهت تهیه نقشه پهنه بندی با استفاده از روش نسبت فراوانی و فرایند تحلیل سلسله مراتبی می-باشد. در این راستا ابتدا ده عامل موثر در بروز لغزش در منطقه شناسایی و با استفاده از نرم افزار Arc GIS رسترها تهیه و کلاس بندی گردید. اوزان معیارها با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی و اوزان زیرمعیارها با استفاده از روش نسبت فراوانی تعیین و نقشه حساسیت زمین‌لغزش تهیه گردید. نقشه تهیه شده با استفاده از منحنی ROC صحت سنجی و مشخص گردید که نقشه تهیه شده با سطح زیر منحنی 81/0 دارای قدرت پیش‌بینی خیلی خوب در برآورد خطر لغزش می‌باشد. شیب 40 تا 60 درجه، دامنه های مقعر، ارتفاعات کمتر از 2000متر، محدوده های بارشی بین 300-330 میلی-متر، فواصل100-200 متری از آبراهه، 0-100 متری از جاده، 100-200 متری از گسل، دامنه‌های شمال‌شرق و باغات بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است. همچنین عوامل جهت شیب، کاربری اراضی و فاصله از جاده به عنوان موثرترین عوامل شناسایی گردید.


عبدالمجید احمدی، مهوش نداف سنگانی،
دوره 3، شماره 5 - ( سال سوم، شماره پنجم، بهار و تابستان 1394 )
چکیده

ژئومورفولوژی یکی از شاخه‎های مهم جغرافیای طبیعی است که به مطالعه فرم ها و فرایندهای( ناهمواری ها) سطح زمین با هدف کمک به بهبود حیات انسان می‌پردازد. این علم یک دید بسیار ظریف از مورفولوژی زمین به متخصص می دهد تا بتواند با توجه به فضایی که در آن قرار دارد، مسائلی که در ارتباط با این علم هست را بشناسد، برنامه ریزی کرده و به رفع مشکل بپردازد. این شاخه از دانش جغرافیا در مسیر زمان شاهد رشد و شکوفایی گسترده ای بوده و تغییراتی را در طی دوره های زمانی مختلف به خود دیده است و باتوجه به اینکه  توانمندی ها و کاربردهای آن بسیار زیاد بوده در نهایت در گستره جهانی موجب توسعه این دانش در بسیاری از جهات شده است، اما به نظر می رسد در ایران دارای عملکرد مطلوب یا بسیارخوبی نبوده است. هرچند تلاشهای بسیار زیادی توسط متخصصان و اساتید این دانش صورت گرفته است اما به تناسب کاربردها و توان‎های آن رشد شایسته‎ای نیافته است. این پژوهش با استفاده از زوش‎های توصیفی– تحلیلی و بهره گیری از تکنیک‎های مشاهده و مصاحبه همراه با بهره گیری از مطالعات کتابخانه‎ای و اسنادی  با هدف بررسی توانمندی‎های دانش ژئومورفولوژی و علل عملکرد ضعیف آن در ایران گردآوری شده است. پیشنهاد می شود اساتید، محققین و متخصصین عزیز به دیده تعصب به آن ننگریسته و ضمن درک واقعیتهای موجود به فکر چاره جویی و تعیین راهبردهای لازم در جهت تقویت این دانش بر آیند. امید می رود این پژوهش منبع مفیدی برای آگاهی دانشجویان ومحققین ژئومورفولوژی از توانهای آن شده و نقطه عطفی برای دستیابی به جایگاه شایسته آن شود.صفحه 1 از 1     

ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 3781