[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
7 نتیجه برای نوع مطالعه: كاربردي

مجتبی یمانی، افسانه اهدائی، سمانه ریاهی،
دوره 2، شماره 3 - ( 1-1393 )
چکیده

ژئومورفوتوریسم، از حوزه‌ی مطالعات علوم زمین و مطالعات گردشگری است و شاخه‌ای از اکوتوریسم محسوب می‌شود که در آن بیشتر زیبایی‌های ژئومورفولوژیکی و زمین شناختی، مورد توجه گردشگر قرار دارد. دره‌ی الموت از جمله مناطقی است که علاوه بر آثار فرهنگی دارای پدیده‌های طبیعی متنوعی است و هر یک از آنها به تنهایی قادر هستند گردشگران بیشماری را به خود جذب کنند. در این پژوهش، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، نقشه‌های زمین‌شناسی و نیز مطالعات میدانی، تعدادی از لندفرم‌های دره‌ی الموت که دارای جاذبه-های ژئوتوریستی بیشتری هستند، شناسایی شده و توانمندی آنها بر اساس دو مدل کومانسکو و امری‌کاظمی مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج نشان می‌دهد که تمامی لندفرم‌های مورد مطالعه، اهمیت منطقه‌ای و برخی نیز اهمیت ملی دارند. همچنین ویژگی‌های منحصر به فرد زمین‌باستان‌شناختی قلعه و صخره‌ی حسن صباح به آن ارزش بین‌المللی نیز داده است. از سویی ماهیت غالب لندفرم‌های مورد مطالعه در ارتباط با زمینه های محیط زیست و طبیعت گردی است. همچنین بر اساس روش کومانسکو، ویژگی‌های زیبایی شناختی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و مدیریتی لندفرم‌ها، مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که دریاچه‌ی اوان به دلیل تنوع ژئومورفولوژیکی و جاذبه‌های زیبای طبیعی، ارزش بالای علمی و فرهنگی، بیشترین پتانسیل در جهت فعالیت‌های ژئوتوریسم را داشته و پس از آن به ترتیب قلعه و صخره‌ حسن صباح، الموت رود، دره‌ی گرماگلو، صخره‌های اندج و آبشار گرمارود در رتبه‌های بعدی قرار می گیرند.


امیر کرم، سعید رحیمی هرآبادی، مهدی حیدری نسب،
دوره 2، شماره 4 - ( 7-1393 )
چکیده

فرایندها و پدیده‌های ژئومورفیک نشان دهنده‌ی ارتباط بین دینامیک درونی و بیرونی و نیز مقاومت‌ زمین‌ ‌(لیتولوژی و ساختمان) هستند، که در طول فضا و زمان عمل می‌کنند. تغییرات نیروها و مقاومت‌ها در طول زمان و فضا موجب جابه‌جائی مواد زمین شناسی و پیدایش فرایندهای و اشکال ناهمواری محیط‌های ژئومورفیک می‌شوند. بر این اساس اشکال و فرایندهای حاکم بر سطح زمین، از پیچیدگی و گستردگی فراوانی برخوردار است. مقیاس‌های ژئومورفیک بازنمایی فرایندها و پدیده‌های ژئومورفیک هستند که در گستره فضا و زمان تعریف می‌شوند. که در سیستم‌های محیطی اثرگذار هستند. در این ارتباط سیستم‌های ساحلی به عنوان یکی از پیچیده‌ترین و دینامیک ترین سیستم‌های محیطی به عنوان یک محیط میانی دو سیستم متقابل دریا و خشکی تعریف میشود که به طور متقابل عملکرد فرسایش و رسوب در واکنش به متغیرهای بیرونی را به همراه دارد که ناشی از عوامل طبیعی و آنتروپوژنتیک ناشی می‌شود و هریک در دامنه‌ای از مقیاس‌های فضایی و زمانی متفاوتی عمل می‌کند. در این مقاله با طرح مساله مقیاس، اهمیت و طبقه‌بندی آن، تلاش شده است مقیاس فضایی زمانی و فضائی در سیستم‌ها و فرایند ساحلی و نیز کاربرد آن در مدیریت محیط مورد بررسی قرار گیرد. در این راستا اقدام به طبقه‌بندی فرایندهای ساحلی مطابق با مقیاس های فضایی و فضائی شد. نتایج نشان داد شناخت مقیاس‌های زمانی و فضایی در فرایندها و فرم‌های ساحلی نقش برجسته‌ای را در مدیریت محیط و برنامه ریزی از قبیل تهیه نقشه‌های مخاطرات ژئومورفیک ساحلی و نیز واکنش سنجی سیستم‌های ساحلی خواهد داشت. زیرا دامنه‌ی زمانی و فضائی اثرگذاری انواع فرم‌ها و فرایندهای ساحلی با یکدیگر متفاوت است و از این رو‌ در برنامه‌ریزی‌های محلی، منطقه‌ای و ملی ضروری است برنامه‌ریزی‌های مقابله با فرایندها مطابق با مقیاس آن‌ها تعریف شود.


عذرا خسروی، صادق اصغری لفمجانی، مرضیه علیپور،
دوره 2، شماره 4 - ( 7-1393 )
چکیده

در نحوه‌ی مکان‌گزینی سکونتگاه‌ها و بویژه سکونتگاه-های روستایی که نوع معیشت‌شان وابستگی بیش‌تری به طبیعت دارد عوامل طبیعی از قبیل منابع آبی، اقلیم، توپوگرافی و ... نقش به سزایی دارند. در این مقاله به سطح‌بندی و کلاس ‌بندی یکی از زیر حوضه‌های کویر مرکزی به نام برداسکن پرداخته‌ایم و موقعیت مکانی روستاها را بر اساس این سطوح تحلیل کرده‌ایم. طی این فرآیند ابتدا پارامترهای تأثیرگذار در مکان‌یابی روستاها استخراج و در محیط ArcGIS 10 گردآوری گردید و نقشه‌های مربوطه به دست آمد. در گام بعدی با تعریف عملگر فازی، شبکه استنتاج فازی را جهت بدست آوردن تصویر نهایی تشکیل داده و با وزن‌دهی به معیارهای مربوط، منطقه به 5 کلاس نسبتاً ضعیف، ضعیف، متوسط، نسبتاً مناسب و مناسب طبقه‌بندی شده، در نهایت موقعیت سکونتگاههای کنونی را نسبت به این سطوح وکلاس ها مورد سنجش قرار دهیم. نتایج بررسی‌ها نشان داد که از کل 71 روستا، 36 روستا (بیش‌ترین تعداد) در سطح نسبتاً ضعیف قرار گرفته‌اند به عبارتی 50.7% روستاها در سطح نسبتاً ضعیف، اما 54.92٪ جمعیت در سطح متوسط واقع شده‌اند. و در سطوح با مساحت بیشتر، شرایط نامطلوب محیطی بیش‌تری دیده می‌شود. به طوری که 80% محدوده یا به عبارتی 2000 کیلومتر مربع از کل مساحت (2500کیلومتر مربع) در سطوح ضعیف تا نسبتاً ضعیف واقع‌اند.


سمیه عمادالدین، فخرالدین نامجو، شهرام محمدی، روزبه ولوی،
دوره 2، شماره 4 - ( 7-1393 )
چکیده

شدت و تیپ هوازدگی در نواحی مختلف متفاوت می باشد که این اختلافات ناشی از عوامل جغرافیایی از قبیل عرض جغرافیایی، زاویه تابش، ارتفاع، دوری و نزدیکی به دریا و ... می باشد که با توجه به اقلیم خود نوع هوازدگی را به وجود می آورد. برای شناسایی وضعیت هوازدگی در سطح منطقه مورد مطالعه از مدل های پلتیر استفاده گردید و از بین هفت مدل پلتیر، دو مورد(مناطق مورفوژنتیکی و شدت و تیپ هوازدگی) که به نحو مطلوبی می توانند وضعیت هوازدگی و اشکال مربوط را توصیف کنند، مورد استفاده قرار گرفت. نتایج مدل مناطق مورفوژنتیکی نشان داد که از 9 وضعیت مورفوژنتیکی موجود در مدل پلتیر، 3 وضعیت در شرایط اقلیمی منطقه اتفاق می افتد. قسمت های شمالی منطقه از نظر مناطق مورفوژنتیکی جزء مناطق ساوان و نیمه خشک محسوب می شود. که ویژگی غالب آن فعالیت آب های جاری با شدت شدید تا ضعیف و تاثیر متوسط بادهای غالب منطقه می باشد. قسمت های جنوبی منطقه مورد مطالعه بدلیل بارش ناچیز و دمای زیاد جزء منطقه خشک محسوب می شود. که بخش های زیادی از منطقه مورد مطالعه را به خود اختصاص داده است. ویژگی غالب منطقه خشک را می توان باد شدید، فعالیت آب جاری و حرکات توده ایی ضعیف نام برد. و همچنین نتایج رژیم هوازدگی نشان داد که از هفت رژیم هوازدگی موجود در مدل پلتیر، سه وضعیت در شرایط اقلیمی منطقه اتفاق می افتد، به طوری که در مناطق کوهستانی منطقه، هوازدگی از نوع مکانیکی ملایم رخ می دهد، در صورتی که در مناطق شمال تهران به علت دما و بارش های زیاد، بیشتر هوازدگی ها از نوع شیمیایی متوسط است. درحالی که بیشترین بخش های منطقه مورد مطالعه را هوازدگی خیلی ملایم به خود اختصاص داده است.


علی احمدآبادی، امیر کرم، محسن پوربشیر،
دوره 3، شماره 5 - ( 1-1394 )
چکیده

نقشه های پتانسیل تولید رواناب در مطالعات هیدروژئومورفولوژی دارای کاربردهای مختلفی شامل شناسایی قابلیت سیل خیزی، تولید رسوب و شرایط غالب فرسایشی می باشد. غالبا حوضه های آبریز فرعی، بعنوان واحد مطالعاتی برای این منظور بکار گرفته شده است اما زیرحوضه ها شرایط همگونی از نظر پوشش گیاهی و شرایط توپوگرافی برای محاسبه قابلیت تولید رواناب ندارد. در این تحقیق، با یک رویکرد جدید، واحدهای پاسخ هیدرولوژیک(HRU) بعنوان واحد کاری معرفی گردیده و برای حوضه آبریز قره سو شناسایی و استخراج شده است و همچنین قابلیت تولید رواناب برای هر واحد بطور جداگانه محاسبه شده است. قابلیت تولید رواناب با استفاده از روش سرویس حفاظت خاک(SCS) انجام گرفته است. نتایج تحقیق 16 واحد پاسخ هیدرولوژیک را برای حوضه آبریز قره سو نشان می دهد که هر واحد دارای شرایط همگون ژئومورفولوژی، توپوگرافی و پوشش گیاهی است. همچنین هشت واحد پاسخ هیدرولوژیک به دلیل پتانسیل بالای تولید رواناب، دارای فرآیندهای غالب کاوشی آب و پدیده آبشستگی تشخیص داده شد که در این بین نوع کاربری زمین نقش به سزایی دارد. به نظر می رسد استفاده از واحد پاسخ هیدرولوژیک، بعنوان یک واحد کاری در شناسایی دقیق تر قابلیت تولید رواناب و شرایط فرسایش حوضه موثر بوده است.
احمد نوحه گر، حسین روستا، سمانه ریاهی، حسن بهنام مرشدی،
دوره 3، شماره 5 - ( 1-1394 )
چکیده

ژئوپارک­­­‌ها توانایی بالایی در زمینه­ی جذب ژئوتوریست دارند. جزیره­ی قشم به‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره­‌ی خلیج فارس دارای پتانسیل­های اکوتوریسمی بالایی است که ژئوپارک قشم، به‌عنوان تنها ژئوپارک خاورمیانه با میراث زمین­شناسی­ خاص­ و نادر با ­اهمیت بین­المللی در این جزیره واقع شده است. در این نوشتار پتانسیل­های ژئوموفوتوریستی ژئوپارک قشم مورد ارزیابی قرار گرفته است. بر همین اساس، هدف از این نوشتار، شناسایی و تشریح ژئوپارک قشم به‌عنوان تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه به ‌عنوان یک ارزش ژئوتوریستی و نیز تحلیل پتانسیل­های ژئوتوریسمی آن با استفاده از روش پرالونگ است. در همین راستا بر آن شدیم که با مطالعه و معرفی ژئوپارک قشم به‌عنوان یک جاذبه و پتانسیل ژئوتوریستی گامی در جهت توسعه­ی گردشگری برداشته شود. برای تشریح این ژئوسایت­ها از نقشه­های توپوگرافی و زمین­شناسی، تصاویر ماهواره­ای و مطالعات میدانی و برای ارزیابی میزان توانمندی ژئومورفوتوریستی این ژئوسایت­ها، از روش پرالونگ استفاده شده است. نتایج حاصل‌شده نشان می­دهد که دره­ی ستارگان با میانگین ارزش گردشگری 0/77 و میانگین ارزش بهره­وری 0/68 دارای بالاترین ارزش ژئومورفوتوریستی است. ازنظر میانگین ارزش گردشگری تمامی ژئوسایت­های موردمطالعه امتیاز بالایی کسب کردند که این امر حاکی از این است که ژئوسایت­ها در زمینه­ی زیبایی ظاهری، ارزش علمی، تاریخی- فرهنگی­ و اقتصادی­­- اجتماعی، پتانسیل بالایی در زمینه‌ی ژئوتوریسم دارند. نبود زیرساخت­ها عامل اصلی گسترش نیافتن این ژئوسایت­­­ها است و با سامان­دهی و مدیریت ژئوسایت­ها مسیر گسترش ژئوتوریسم ژئوپارک قشم هموار می­گردد. ​

ملیحه محمدنیا، ابوالقاسم امیراحمدی، لیلا سلگی،
دوره 3، شماره 5 - ( 1-1394 )
چکیده

حرکات دامنه‌ای و زمین‌لغزش‌ها از جمله مخاطرات نواحی کوهستانی می‌باشد که هر ساله خسارات زیادی بر پیکره‌ اقتصاد کشور وارد می‌کند. در سال‌های اخیر عوامل طبیعی و انسانی باعث تشدید خسارت‌های ناشی از زمین‌لغزش‌ها شده است. یکی از راهکارهای کاهش خسارات ناشی از زمین‌لغزش‌ها دوری جستن از مناطق خطر است. بدین منظور ضرورت ایجاب می‌کند، نقشه پهنه‌های خطر برای این مناطق تهیه گردد تا هرگونه ساخت و ساز و توسعه بر اساس آن انجام پذیرد. هدف اصلی این پژوهش، شناسایی عوامل موثر بر وقوع زمین‌لغزش‌های حوضه دررود و ارزیابی مناطق دارای پتانسیل زمین‌لغزش جهت تهیه نقشه پهنه بندی با استفاده از روش نسبت فراوانی و فرایند تحلیل سلسله مراتبی می-باشد. در این راستا ابتدا ده عامل موثر در بروز لغزش در منطقه شناسایی و با استفاده از نرم افزار Arc GIS رسترها تهیه و کلاس بندی گردید. اوزان معیارها با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی و اوزان زیرمعیارها با استفاده از روش نسبت فراوانی تعیین و نقشه حساسیت زمین‌لغزش تهیه گردید. نقشه تهیه شده با استفاده از منحنی ROC صحت سنجی و مشخص گردید که نقشه تهیه شده با سطح زیر منحنی 81/0 دارای قدرت پیش‌بینی خیلی خوب در برآورد خطر لغزش می‌باشد. شیب 40 تا 60 درجه، دامنه های مقعر، ارتفاعات کمتر از 2000متر، محدوده های بارشی بین 300-330 میلی-متر، فواصل100-200 متری از آبراهه، 0-100 متری از جاده، 100-200 متری از گسل، دامنه‌های شمال‌شرق و باغات بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است. همچنین عوامل جهت شیب، کاربری اراضی و فاصله از جاده به عنوان موثرترین عوامل شناسایی گردید.صفحه 1 از 1     

ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4447