[Home ] [Archive]   [ فارسی ]  
:: Main :: About :: Current Issue :: Archive :: Search :: Submit :: Contact ::
:: Volume 3, Issue 5 (4-2015) ::
3 2015, 3(5): 74-88 Back to browse issues page
The potential and applications of geomorphology, look at the causes poor performance and position in Iran
Abstract:   (21751 Views)

ژئومورفولوژی یکی از شاخه‎های مهم جغرافیای طبیعی است که به مطالعه فرم ها و فرایندهای( ناهمواری ها) سطح زمین با هدف کمک به بهبود حیات انسان می پردازد. این علم یک دید بسیار ظریف از مورفولوژی زمین به متخصص می دهد تا بتواند با توجه به فضایی که در آن قرار دارد، مسائلی که در ارتباط با این علم هست را بشناسد، برنامه ریزی کرده و به رفع مشکل بپردازد. این شاخه از دانش جغرافیا در مسیر زمان شاهد رشد و شکوفایی گسترده ای بوده و تغییراتی را در طی دوره های زمانی مختلف به خود دیده است و باتوجه به اینکه  توانمندی ها و کاربردهای آن بسیار زیاد بوده در نهایت در گستره جهانی موجب توسعه این دانش در بسیاری از جهات شده است، اما به نظر می رسد در ایران دارای عملکرد مطلوب یا بسیارخوبی نبوده است. هرچند تلاشهای بسیار زیادی توسط متخصصان و اساتید این دانش صورت گرفته است اما به تناسب کاربردها و توان‎های آن رشد شایسته‎ای نیافته است. این پژوهش با استفاده از زوش‎های توصیفی– تحلیلی و بهره گیری از تکنیک‎های مشاهده و مصاحبه همراه با بهره گیری از مطالعات کتابخانه‎ای و اسنادی  با هدف بررسی توانمندی‎های دانش ژئومورفولوژی و علل عملکرد ضعیف آن در ایران گردآوری شده است. پیشنهاد می شود اساتید، محققین و متخصصین عزیز به دیده تعصب به آن ننگریسته و ضمن درک واقعیتهای موجود به فکر چاره جویی و تعیین راهبردهای لازم در جهت تقویت این دانش بر آیند. امید می رود این پژوهش منبع مفیدی برای آگاهی دانشجویان ومحققین ژئومورفولوژی از توانهای آن شده و نقطه عطفی برای دستیابی به جایگاه شایسته آن شود.

Keywords: geomorphology, Potentials, applications, weak points.iran
Full-Text [PDF 1146 kb]   (6561 Downloads)    
Type of Study: Research | Subject: Special
Received: 2016/04/3 | Accepted: 2016/09/18 | Published: 2017/08/22
Add your comments about this article
Your username or Email:

CAPTCHA


XML   Persian Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

The potential and applications of geomorphology, look at the causes poor performance and position in Iran. 3. 2015; 3 (5) :74-88
URL: http://journals.hsu.ac.ir/agi/article-1-104-en.html


Rights and permissions
Creative Commons License This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Volume 3, Issue 5 (4-2015) Back to browse issues page
ژئوموروفولوژی کاربردی ایران Applied Geomorphology of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4447